слајдови Користење

Слајдови се стаклени слајдови или кварц слајдови за работи кои треба да се набљудува под микроскоп. При донесувањето на примерок, клетки или ткива слајдови се поставени на стаклени и покривно се сместува на него за набљудување. Оптички, чаша-како лист се користи за да се создаде фаза разлика.

1, метод размаска е материјал рамномерно обложени на стаклени на метод на производство.

Тест материјали се едноклеточни организми, мали алги, крв, бактериска култура, лабава флора и фауна, тестисите, anthers и така натаму.

2, метод на таблети е биолошки материјал поставен помеѓу слајд и покривно, вршат одреден притисок, клетки од ткивото ќе биде начин за производство на компресирана.

3, Вчитување метод е да се земе целиот биолошки материјал запечатени во слајд примероци направени на овој метод може да се направи во привремена или трајна вчитување.

4. Парче е слајд примерок направени од парче отсечено од живото тело.

 


Време на мислењето: Декември-04-2018

Претплатете се на нашиот билтен

За информации во врска со нашите производи и ценовникот, Ве молиме да го напуштите вашиот e-mail на нас и ние ќе бидеме во контакт во рок од 24 часа.

Следете нас

на нашите социјални медиуми
  • sns01
  • sns02
  • sns03
  • sns04
  • sns05